סדנת הבנים

סדנת הבנים של "מכנה משותף" הינה סדנא ייחודית בכך שהיא עוסקת במגדר על טהרת הגבריות. הסדנה עוסקת בסטריאוטיפ הגברי כפי שהוא נתפס בתרבות הישראלית, באינטראקציות החברתיות המעצבות ומשמרות אותו, וכן במחיר שגברים משלמים במאמץ לעמוד בציפייה החברתית הדורשת מהם להידמות לסטריאוטיפ.

 

באמצעות ניתוח מודרך של סרטונים המדגימים התנהגות גברית סטראוטיפית, וכזו החורגת מהסטראוטיפ, אנו מאפיינים יחד עם התלמידים את התפיסה התרבותית של "להיות גבר" ודנים בסוגיות של הבנייה חברתית.

 

אנו שואלים על היחס שבין הדימוי לבין החיים תוך התייחסות לנושאים מרכזיים בחייהם של נערים כגון הבעת רגשות, מיניות, הפרעות בשיעור, שתיית אלכוהול, ביטחון עצמי, אלימות והקשר של נושאים אלו לניסיונם של הנערים לאשר את גבריותם. מושג מרכזי בסדנא הוא "קופסת הגבריות" הממחיש עד כמה הדימוי הגברי הוא קשיח, ובהיותו כזה מגביל ומצמצם את אפשרויות ההתנהגות והחשיבה שלנו. אנחנו דנים עם הנערים בכך ש"גבריות" אינה תכונה או מאפיין פסיכולוגי, אלא תפיסה פנימית וחברתית המחייבת אישור תמידי מהסביבה החברתית. מתוך כך אנו דנים במחיר החברתי אותו נדרש לשלם נער מסביבתו כאשר באופן כלשהו הוא "יוצא מקופסת הגבריות".

 

המדריכים המעבירים את הסדנאות מהווים כולם דוגמאות לגברים המעזים בצורות שונות לצאת מהקופסא ולפרוץ מעבר לגבולות הדימוי הגברי. באמצעות שיתוף של חוויות וסיפורים אישיים הם מהווים מודל לחיקוי ולהזדהות עבור התלמידים ומצביעים על אפשרות של גבריות אחרת.

 

סדנאות מכנה משותף מושתתות על ידע אקדמי רחב בתחומים פסיכולוגיה, מדעי המוח, סוציולוגיה, חינוך ומגדר. תכני הסדנאות מאושרים ע"י משרד החינוך וזכו לשבחים מצד בתי ספר ותלמידים/ות. לפרטי התכנית במאגר התכניות החינוכיות של משרד החינוך יש להכנס לאתר ולחפש את תכנית מספר 955.

 

לפרטים נוספים על הסדנא, צרו עימנו קשר:

  שם (חובה)

  טלפון:

  אימייל: (חובה)

  מיקום: (חובה)

  נושא

  הודעה